Aleksoto tiltas

Aleksotas – Kauno mikrorajonas, esantis kairiajame Nemuno krante. Kuriantis miestui, jis nebuvo jo dalis. Prie Kauno ši teritorija prijungta dviem etapais: 1919 ir 1931 m. Kauno istorijai Aleksoto šlaitai reikšmingi kaip pirmųjų miesto vaizdų sukūrimo erdvė: iš čia pirmojoje žinomoje graviūroje Kauno panoramą 1600 m. fiksavo raižytojas Tomas Makovskis, nuo čia Kauną XIX a. 7–8 deš. fiksavo fotografas Antalis Rohrbachas ir akvarelininkas Napoleonas Orda.

Faktiškai Aleksotas po 1795 m. kartu su visa Užnemune pateko į Prūsijai tekusią Abiejų Tautų Respublikos dalį. 1807 m. jis pateko į Varšuvos kunigaikštystės, 1815 m. – Kongresinės Lenkijos sudėtį. Čia galiojo skirtingi įstatymai bei kalendorius nei kitoje Nemuno pusėje, Kaune, kuris buvo Rusijos imperijos Šiaurės Vakarų krašto dalis. Juokaujant, Aleksoto tiltas buvo laikomas ilgiausiu pasaulyje: per jį keliauti tekdavo net 13 dienų, nes senojo stiliaus kalendorius buvo tiek dienų atsilikęs nuo naujojo.

1861 m. vasarą ant pontoninio tilto tarp Kauno ir Aleksoto įvyko viena didžiausių savojo laiko politinių demonstracijų, kurioje Nemuno viduryje susitiko maldininkų minios iš Kauno ir Fredos, Rusijos ir Lenkijos lietuviškųjų žemių. Šis susitikimas, kurio užkirsti nesugebėjo carinė armija, laikomas vienu iš artėjančio 1863–1864 m. sukilimo ženklų.

Iki 1812 m. nuolatinio Aleksoto tilto nebuvo. Pirmosios jo užuomazgos atsirado Napoleono kampanijos į Maskvą metu. Nuolatinis tiltas sukonstruotas tik Pirmojo pasaulinio karo metais. Per abu pasaulinius karus tiltas buvo susprogdintas, tarpukariu jį niokojo Nemuno potvyniai. Dabartinis tiltas atsirado sovietmečiu – XX a. 5 deš.

Aleksoto tiltas – tai simbolinė jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos, arba lietuviškų žemių, XIX a. išskaidytų tarp Rusijos imperijos, ir tos pačios imperijos kontroliuojamos Lenkijos karalystės.

Lenkijos institutas Vilniuje / Instytut Polski w Wilnie

www.lenkijosinstitutas.lt
 
Anna Pilarczyk-Palaitis   
Tel.:    (8 5) 266 0668
El. paštas: anna.pilarczyk@lenkijosinstitutas.org
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

http://www.lmnsc.lt  
Rasa Rutkauskienė
   
Tel.:     (8 5) 267 1930
El. paštas: rasa.rutkauskiene@lmnsc.lt

Organizatoriai neatsako už skelbiamos informacijos turinį bei už galimus trečiųjų šalių teisių pažeidimus. Atsakomybė už skelbiamos informacijos turinį tenka konkretaus projekto dalyviams