Kauno Liudviko Zamenhofo g. 7 – sinagoga

Sinagoga yra maldos namai, skirti judėjams. Pirmą kartą sinagogas Lietuvoje pradėta statyti XVII a. pabaigoje. L. Zamenhofo g. sinagogą galima vadinti ir Neviažskio sinagoga. 1852 m. J. L. Neviažskis senamiestyje, L. Zamenhofo gatvėje, savo trikampiame sklype iš plytų pastatė namą, kuriame įkūrė mokyklą ir bendruomenės centrą žydams. Vėliau, 1860 metais, įkūrė sinagogą, kurią pavadino savo vardu. Aplink šią sinagogą Neviažskis suformavo Dvarelio kompleksą, kuris buvo tų laikų miestiečių sodybos pavyzdys.

Sovietmečiu sinagogą buvo bandyta paversti restoranu, po to ir muziejumi, dėl to sinagogoje daug kas pasikeitė. Joje sunyko sieniniai tapybos elementai ir nebeliko Aron hakodešo, kuriame buvo laikomi Toros ritiniai. Judėjams Aron hakodešas sinagogose yra svarbiausia vieta, kuri minima Biblijoje.  Pagrindinės patalpos liko beveik nepasikeitusios.

2003 iki 2005 metais visas pastatų kompleksas buvo restauruotas privačiomis lėšomis ir paverstas į koncertų salę, dėl to pastatas jau nebenaudojamas kaip judėjų maldos namai.  Kiti komplekso pastatai taip pat restauruoti ir pritaikyti viešajai įmonei – Šeimos santykių institutui.

Su šia sinagoga yra susijusi Liudviko Zamenhofo gyvenimo dalis. Jo  būsimoji žmona Klara gimė Kaune. Liudvika ir Klara susipažino Kaune.

Pagal Vytautą Šilą: „Tradicinis ritualas reikalavo iš Zamenhofo, kad jis susipažintų su tėvais, o tėvo paprašytų Klaros rankos. Ritualas numatė dvi procedūras: piršimąsi su susipažinimu (Šiduch) ir sužieduotuves – (Eirusin). Litvakai, kaip žinia, dažnai apjungdavo šias procedūras. 1887 m. kovo 30 d. įvyko 28 metus pradėjusio Lazario ir 23-jų metų Klaros jungtuvės. Neabejojama, kad jos įvyko Kaune toje pačioje Pažeskaja gatvėje dar 1850 m. pastatytoje romantizmo epochos ir iki šių dienų išlikusioje sinagogoje. Dabar tai L. Zamenhofo g. 7 / Kurpių 10 (apleistas sinagogos pastatas 2003 m. renovuotas, jame Šeimos santykių institutas). Tai ir patvirtintų Klaros sesers Terezos žodžius: „Liudvikas ir Klara  susipažino Kaune“.

Lenkijos institutas Vilniuje / Instytut Polski w Wilnie

www.lenkijosinstitutas.lt
 
Anna Pilarczyk-Palaitis   
Tel.:    (8 5) 266 0668
El. paštas: anna.pilarczyk@lenkijosinstitutas.org
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

http://www.lmnsc.lt  
Rasa Rutkauskienė
   
Tel.:     (8 5) 267 1930
El. paštas: rasa.rutkauskiene@lmnsc.lt

Organizatoriai neatsako už skelbiamos informacijos turinį bei už galimus trečiųjų šalių teisių pažeidimus. Atsakomybė už skelbiamos informacijos turinį tenka konkretaus projekto dalyviams