Liudviko Zamenhofo gatvė

Įžymus mokslininkas, esperanto kalbos kūrėjas Liudvikas Lazaras Zamenhofas gimė 1859 m. gruodžio 15 d. Balstogės mieste, Lenkijoje, Lietuvos žydų kilmės šeimoje. Jo vardu Kauno miesto senamiestyje pavadinta Liudviko Zamenhofo gatvė. Jis sukūrė pasauliui bendrą esperanto kalbą (ja galėjo susikalbėti daugelyje pasaulio šalių), tačiau ši kalba nepaplito.

Liudvikas Lazaris Zamenhofas 1885 m. atvyko į medicininę praktiką, į Veisiejus. Jis parengė tarptautinės esperanto kalbos vadovėlį. Dvejus metus ieškojo leidėjo ir finansinės paramos. Tačiau niekas nenorėjo jam padėti finansiškai. L. Zamenhofas pinigų neturėjo.

Kaune susipažino su Klara Zilbernik. Po sužadėtuvių jis gavo net 10 000 aukso rublių paramos iš Klaros tėvo Aleksandro  Zilberniko. Kaune susilaukė finansinės paramos vadovėlio leidybai ir vadovėlis buvo išleistas 1887 m. liepos 26 d. Varšuvoje.

Zilbernikų šeima atsikraustė iš Balstogės į Kauną ir apsigyveno Kauno senamiestyje, Pažeskaja g. 3. Po Pirmojo pasaulinio karo Pažerskaja gatvė vadinama Pažų gatve. Nuo 1926 m. pavadinta L. Zamenhofo gatve. Vokiečių okupacijos metais ji pavadinta Alytaus gatve. Minint esperanto kalbos autoriaus gimimo šimtąsias metines 1960 m. gatvė pavadinta L. Zamenhofo vardu. Dviaukštis Zilbernikų namas Zamenhofo g. 5 yra vienintelis pasaulyje išlikęs pastatas, kuris  susijęs ir su esperanto kalbos atsiradimu, ir su L. Zamenhofo šeima. Šiame  name gyveno mecenatas A. Zilbernikas. Čia lankėsi L. Zamenhofas, ten gimė jo žmona Klara, gyveno jo vaikai. Buvusiame Zilbernikų name nuo 2012 m. įsikūrusi  Lietuvos esperantininkų sąjungos būstinė.

Lenkijos institutas Vilniuje / Instytut Polski w Wilnie

www.lenkijosinstitutas.lt
 
Anna Pilarczyk-Palaitis   
Tel.:    (8 5) 266 0668
El. paštas: anna.pilarczyk@lenkijosinstitutas.org
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

http://www.lmnsc.lt  
Rasa Rutkauskienė
   
Tel.:     (8 5) 267 1930
El. paštas: rasa.rutkauskiene@lmnsc.lt

Organizatoriai neatsako už skelbiamos informacijos turinį bei už galimus trečiųjų šalių teisių pažeidimus. Atsakomybė už skelbiamos informacijos turinį tenka konkretaus projekto dalyviams