10. Lietuvos Žana dArk – Emilija Pliaterytė

„Sielą Dievui, o gyvenimą Tėvynei atidavė...“

Emilija Pliaterytė – grafaitė, 1831 m. sukilimo dalyvė, vadinama lietuviškąja Žana d'Ark (nacionaline didvyre laikoma ir Lenkijoje bei Baltarusijoje), kilusi iš garsios Pliaterių giminės, garsėjusios savo turtais, garbe ir patriotizmu.

Didvyrė gimė 1806 m. Vilniuje, grafų Pranciškaus Ksavero Broel-Pliaterio ir Onos Platerienės (mergautinė pavardė – Ana fon Mol) šeimoje. Tėvams išsiskyrus, nuo 1815 m., ji su motina paliko Vilnių ir persikėlė gyventi pas gimines netoli Daugpilio.

Mirus motinai ir atstumta  tėvo, E. Pliaterytė įsitraukė į rengiamo sukilimo sūkurį. Į sukilimo gretas ją įtraukė pusbroliai Ferdinandas ir Lucijanas.

E. Pliaterytės atminimui Vilniuje, šalia jos vardu pavadintos gimnazijos, atidengtas ąžuolinis paminklas, o Vilniaus g. 45 (senamiestyje) nupieštas E. Pliaterytės atvaizdas. Taip pat Trakų Vokėje (Vilniaus r.) E. Pliaterytės vardu pavadinta gatvė.

1931 ir 1936 m. E. Pliaterytės portretas buvo išspausdintas ant 20 zlotų banknoto, o 1940 m. – ant 50 zlotų nominalo banknotų ir kt.Lenkijos institutas Vilniuje / Instytut Polski w Wilnie

www.lenkijosinstitutas.lt
 
Anna Pilarczyk-Palaitis   
Tel.:    (8 5) 266 0668
El. paštas: anna.pilarczyk@lenkijosinstitutas.org
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

http://www.lmnsc.lt  
Rasa Rutkauskienė
   
Tel.:     (8 5) 267 1930
El. paštas: rasa.rutkauskiene@lmnsc.lt

Organizatoriai neatsako už skelbiamos informacijos turinį bei už galimus trečiųjų šalių teisių pažeidimus. Atsakomybė už skelbiamos informacijos turinį tenka konkretaus projekto dalyviams