Adomo Mickevičiaus gatvė Kaune

Adomas Mickevičius, baigęs Vilniaus universitetą, buvo priskirtas mokytojauti Kauno apskrities mokykloje. 1819 m. rugsėjo 10 dienos vakare Adomas  atvyko į Kauną ir apsistojo  viename iš  Kartofliškių palivarke esančių namų, kuriame gyveno mokyklos direktorius Stanislovas Dobrovolskis. Vėliau šis palivarko namas buvo pavadintas Adomo Mickevičiaus nameliu. Pasisvečiavęs čia kelias dienas, nuvyko į paskirtą butą mokyklos patalpose – Turgaus aikštėje.  Adomo Mickevičiaus vardu pavadinta gatvė, kertanti Laisvės alėją, atsirado todėl, kad K. Donelaičio ir V. Putvinskio gatvių atkarpoje stovėjo namas, kuriame buvo apsistojęs poetas.

1847 metais generaliniame Kauno plane buvo numatyta gatvę pavadinti Adomo Mickevičiaus vardu. 1905 m. Naujamiesčio gatvei, kuri ėjo per Kartofliškių palivarką, buvo suteiktas A. Mickevičiaus vardas, išliko iki dabar. Šioje gatvėje pagausėjo pastatų. Dar 1864 m. buvo pastatytas kalėjimas, 1912 m. pastatyti Komercijos mokyklos rūmai. Šie mokslo rūmai labai keitėsi, 1920 m. veiklą pradėjo Aukštieji kursai, o 1922 m. įsikūrė Lietuvos universitetas, dabar veikia Kauno technologijos universiteto Tarptautinių studijų centras.

Atkūrus valstybės nepriklausomybę, A. Mickevičiaus gatvė tapo labai svarbi, nes joje pastatyta  daug svarbių pastatų. Iškilo 1933 m. VDU medicinos fakultetas, 1935 m. Kauno miesto ligonių kasa, 1937 m. Karininkų ramovė. XX a. pradžioje A. Mickevičiaus gatvė buvo grįsta  akmenimis. 1934 m ši gatvė buvo atnaujinta ir išklota plytelėmis.

1940 m. buvo nugriautas  Adomo Mickevičiaus namelis, nes jis stovėjo  gatvės ribose ir trukdė ją sutvarkyti. Vėl buvo atnaujinta gatvė. Sovietiniais metais labai pasikeitė gatvės kraštovaizdis, iškilo daugybė daugiabučių gyvenamųjų namų.

Peržvelgę senąsias fotografijas matome, kaip pasikeitė šios gatvės vaizdas. Mums smagu vaikščioti šia gatve ir, iš istorinių ir literatūrinių šaltinių sužinojus, didžiuotis ir džiaugtis, kad  netoliese XIX a. gyveno poetas Adomas Mickevičius.

Lenkijos institutas Vilniuje / Instytut Polski w Wilnie

www.lenkijosinstitutas.lt
 
Anna Pilarczyk-Palaitis   
Tel.:    (8 5) 266 0668
El. paštas: anna.pilarczyk@lenkijosinstitutas.org
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

http://www.lmnsc.lt  
Rasa Rutkauskienė
   
Tel.:     (8 5) 267 1930
El. paštas: rasa.rutkauskiene@lmnsc.lt

Organizatoriai neatsako už skelbiamos informacijos turinį bei už galimus trečiųjų šalių teisių pažeidimus. Atsakomybė už skelbiamos informacijos turinį tenka konkretaus projekto dalyviams