Jašiūnų dvaro parkas

Jašiūnų parkas kairiajame Merkio upės krante įkurtas XIX a. pradžioje. Vietovei būdingas švelniai banguotas reljefas ir puikus Merkio pakrančių kraštovaizdis. Tai vienas gražiausių Lietuvos klasicistinių peizažinių parkų su geometrinio planavimo elementais šalia dviaukščių vėlyvojo klasicizmo stiliaus rūmų rytiniame parko pakraštyje.

Jašiūnų gyventojams dvaro sodyba ir parkas vertingi ne tiek dėl architektūrinių sprendimų, kiek dėl čia gyvenusių iškilių asmenybių, palikusių ryškų pėdsaką mūsų kultūroje ir istorijoje.

Kaip tik čia, Jašiūnuose, Julius Slovackis susipažino su Liudvika Sniadeckyte ir karštai, bet be atsako ją pamilo. Jauno poeto gyvenime Jašiūnai liko nepamirštamomis aukso pievomis, kuriose jis patyrė pirmąją meilę – tokią karštą, kokia vėliau, kaip jis pats rašė, niekad jo daugiau nelankė. Jo meilė – tai linksmoji Liuda Sniadeckytė. Jie kartu jodinėjo, „ieškojo pirmųjų žvaigždžių vakarėjančiame danguje“, žiemą čiuožė ant Merkio upės, džiaugėsi pavasariais prie „gluosniais apraudoto Merkio“, kartu skaitė knygas.

Parko projekto autorius yra nežinomas. Todėl šiandien galima tik spėlioti, kad parkas buvo kuriamas atsižvelgiant į šeimininkų norus bei pageidavimus.

Parkas yra gana ištęstos formos ir driekiasi į vakarus Merkio upės pakrante. Parko erdvėje dažniausiai sutinkamos vietinės medžių rūšys: mažalapė liepa, paprastasis klevas, paprastasis uosis, kalninė guoba, karpotasis ir plaukuotasis beržai, juodalksnis, drebulė, paprastoji eglė, pušis. Ypač gražiai atrodo centrinės parko dalies pakraštyje augančios dvi paprastosios eglės, kurių aukštis viršija 30 metrų.

Yra ir svetimžemių krūmų. Tai – totorinis klevas, paprastoji karagana, japoninis svarainis, putinalapis pūslenis, raukšlėtalapis erškėtis, paprastosios alyvos. Iš viso parke auga 21 svetimžemių medžių ir krūmų rūšis bei veislė.

Jašiūnų dvaro sodybą, taip pat ir parką pokario metais tyrinėjo žinomi kraštovaizdžio architektai: Antanas Tauras (1966), Kęstutis Labanauskas (1970), Elena Brundzaitė (1971), taip pat ir ilgametis Vilniaus universiteto Botanikos sodo direktorius Evaldas Navys (1971).

Vykstant dvaro renovacijai, parkas iš dalies buvo sutvarkytas. Buvo nupjauti seni ir ligos pažeisti medžiai, sutvarkyta automobilių stovėjimo aikštelė, takeliai, sumontuotas apšvietimas, įrengti suoleliai, pastatytos šiukšliadėžės bei sutvarkyta vaikų žaidimų aikštelė.

Dvaro parkas vasarą – mėgstama vieta, čia tradiciškai švenčiama Rasos šventė, į kurią atvažiuoja daug svečių iš Vilniaus bei apylinkių.

Norima tikėtis, kad į Jašiūnų parką vėl sugrįš buvęs paslaptingumas ir ta žodžiais sunkiai nupasakojama dvasia, kuria džiaugėsi ir žavėjosi tiek daug garsių, Lietuvai nusipelniusių žmonių, kuriuos ir šiandien dar mena senieji parko medžiai.

Lenkijos institutas Vilniuje / Instytut Polski w Wilnie

www.lenkijosinstitutas.lt
 
Anna Pilarczyk-Palaitis   
Tel.:    (8 5) 266 0668
El. paštas: anna.pilarczyk@lenkijosinstitutas.org
 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

http://www.lmnsc.lt  
Rasa Rutkauskienė
   
Tel.:     (8 5) 267 1930
El. paštas: rasa.rutkauskiene@lmnsc.lt

Organizatoriai neatsako už skelbiamos informacijos turinį bei už galimus trečiųjų šalių teisių pažeidimus. Atsakomybė už skelbiamos informacijos turinį tenka konkretaus projekto dalyviams